Zakaz handlu zarejestrowanymi kartami prepaid na Allegro

Zarejestrowane karty pre-paid znalazły się na liście towarów zakazanych, którymi nie wolno handlować na Allegro – informuje serwis Telko.in.

Kilka miesięcy temu media opisywały przypadki, że w odpowiedzi na wprowadzenie przez ustawę antyterrorystyczną wymogu rejestracji kart SIM w Polsce powstał „czarny rynek” rejestrowanych kart – czytamy dalej.

Co ciekawe, taki handel nie jest zakazany przez prawo. Nie ma również w tzw. ustawie antyterrorystycznej określonego limitu, ile kart SIM może zarejestrować jedna osoba. Dlatego też w sieci najczęściej oferowane były karty, których oficjalnym właścicielem była osoba, która ją sprzedawała.

W tej sprawie zabrał głos szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przekonując, że może to się wiązać z ryzykiem, bo przecież nie wiadomo, kto kupuje kartę i dlaczego takiej osobie zależy na anonimowości.

Osoby sprzedające w internecie zarejestrowane karty SIM narażają się na odpowiedzialność prawną, gdyby karty zostały użyte do popełnienia przestępstwa – ostrzegał w końcu sierpnia Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Obrót większością towarów z listy zakazanej Allegro jest nielegalna lub reglamentowana z tytułu ogólnych przepisów prawa. Niektórych jednak to nie dotyczy, a zakaz jest inicjatywą właściciela platformy handlowej.

źródło: Marek Jaślan, Telko.in